a1 sınıfı motosiklet ehliyeti
Psikoteknik Belgesi
 • Psikoteknik belgesi Nedir: Kişilerin Psikolojik ve bedensel durumlarının sürücülük yapmaya elverişli olup olmadığını gösteren, psikolog ve simülatör eşliğinde gerçekleştirilen 1 saatlik bir testin akabinde verilen bir belgedir.
 • Psikoteknik Belgesi Nasıl Alınır?

  Psikoteknik belgesi, Sağlık Bakanlığı tarafından onay verilmiş kurumlar tarafından verilmektedir. Psikoteknik belgesi almak için kursumuza başvuru yapabilirsiniz. Belge için yaklaşık 1 saat süren ve kişinin beden ve ruhsal sağlığının sürücülüğe elverişli olup olmadığının ölçüldüğü bir teste tabi tutulursunuz. Bu testin sonunda başarılı olarak adaylara psikoteknik belgesi verilir. Almış olduğunuz psikoteknik belgesi 5 sene süre ile geçerlidir. Her 5 senenin ardından belgenin tekrardan yenilenmesi gerekmektedir. Psikoteknik belgesi almak hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


 • Psikoteknik Testi: Psikoteknik testi ticari araç kullanan şoförlerin girmesi gereken testtir.

 • SRC ve Psikoteknik Belgesi

  SRC belgesi ve Psikoteknik belgesi birbirinden farklı belgelerdir. Her ikiside ticari araç sürücülerinin alması gereken belgelerdendir. Ancak SRC ve Psikoteknik belgesini alma işlemleri ve süreçleri birbirinden ayrıdır. SRC belgesi daha uzun sürelerde alınırken Psikoteknik Belgesi birkaç gün içerisinde alınabilmektedir. SRC sınavı yazılı test ile bir yapılan sınavdır. Sultanbeyli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan sınavdır. Psikoteknik belgesi performansa dayalı hemen uygulanan ve bireysel girilen testle alınmaktadır. • PSİKOTEKNİK NERDEN ALINIR: Psikoteknik sultanbeyli’de bulunan IŞIN SÜRÜCÜ kursu tarafından verilmektedir. 1 Saat içinde Test yapılmaktadır.


 • Psikoteknik Raporu İçin Yasal Uygulama

  2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu ( Ehliyet İadesi nedeniyle ) ve buradaki Usul ve Esaslara dayandırılarak bitiştirilen Karayolu Taşıma Yönetmeliği 60-e Maddesi gereğince yapılan uygulamalar yasa gereği en az 1 (bir) saat sürmek zorundadır. Bu sürenin altındaki testleri eksik olmuş olur ve tespit edildiğinde raporlar geçersiz olur.