CE Sınıfı Tır Ehliyeti

Tır ve kamyon gibi çekici araçları kullanabilmek için gereken ehliyet belgesidir. CE sınıfı ehliyet sahibi olmak isteyen kişilerin öncelikle C sınıfı sürücü belgesini almaları gerekir. C sınıfı sürücü belgesi almak için ise B sınıfı ehliyetin alınması ön koşulu vardır. Daha büyük araçları kullanabilmek için öncelikle küçük araçları kullanabilmek gereklidir. 21 yaşını dolduran ve 22 yaşından gün alan kişiler CE ehliyeti alabilirler.

Eski sisteme göre ehliyeti olmayan kişiler bir sınava girerek tır ehliyeti alabiliyordu, fakat yeni sistemle birlikte tır ehliyeti alabilmek için belli başlı şartların karşılanması zorunluluğu getirildi. Bu şartlardan biri de B sınıfı ehliyet belgesinin alınması gerektiğidir.
Direksiyon sınavına katılan ve B sınıfı sertifika almaya hak kazanan kişiler C sınıfı ehliyet için direksiyon sınavına girerler. Bu sınavı da başarıyla geçtikten sonra CE sınıfı için kayıt yapılır. Alınan eğitimlerin ve direksiyon sınavının ardından başarılı olan kişiler tır ehliyeti olarak geçen CE sınıfı sürücü belgesini alabilirler.

Tır Sürücü Belgesi Almak İçin Hangi Evraklar Gereklidir?

CE sınıfı sürücü belgesi almak için gereken belgeler şunlardır;
Kimlik fotokopisi: Üstünde T.C. kimlik numarası yazmayan nüfus cüzdanları tır ehliyeti başvurularında kabul edilmemektedir. Kimliklerin ön ve arka fotokopileri başvuru sırasında getirilmelidir.
Fotoğraf: Yeni sisteme uygun olacak şekilde 10 adet biyometrik fotoğraf gereklidir.
Sabıka kaydı: Sabıka kaydı almak isteyenler, eskiden olduğu gibi Adliye’ye gitmek ve sıra beklemek zorunda kalmadan T.C. kimlik numaraları ve e-Devlet şifreleri yardımıyla e-Devlet’e giriş yaparak, internet üzerinden online olarak sabıka kayıtlarını alabilirler.
Öğrenci belgesi ya da diploma: İlkokul ya da ikinci düzey okuryazarlık belgesi ile başvuruda bulunulabilir. Henüz mezun olmayan ve öğrenim görmeye devam edenler, okudukları okuldan öğrenci belgelerinin aslını almak zorundadır.
Sağlık raporu: Ağır vasıtaları kullanabilmek için herhangi bir özrün olmadığına dair devlet hastanelerinden ya da özel sağlık birimlerinden sağlık raporunun alınması gereklidir. Bunun için tır sürücü belgesi sağlık raporu şablonundaki ikinci grup ehliyet kısmını doldurmak gereklidir.
Önceki ehliyet belgesi: Tır ehliyeti almak isteyen kişilerin öncelikle C sınıfı ehliyetleri olması gerektiği için bu ehliyet belgesini başvuru sırasında yanlarında getirmeleri gerekir.
İkametgah belgesi: Bağlı bulunulan adrese göre alınan ikametgah belgesi ile birlikte başvuru yapılmalıdır.