Araç kullanırken her bireyin mutlaka ehliyet sahibi olması gerekir. Ülkemizde ehliyetsiz araç kullanma cezası uygulanan birçok araç bulunmaktadır. Bu nedenden dolayı ehliyetini kaybetmiş veya araç kullanırken almayı unutmuş kişilere ehliyetsiz araba kullanma cezası uygulanmaktadır. Peki, ehliyetsiz araç (araba) ve motor kullanma cezası ne kadar? Ehliyetsiz araç kullanan kişilerin cezalarını sorgulamaları için e-devlet üzerinden giriş yapmaları gerekmektedir. Sürücü belgesi ve şahıslara yazılan ceza sorgulama sekmesine tıklayarak var olan cezaların sorgulaması yapılabilir. Bunlar dışında Emniyet Genel Müdürlüğü resmi internet sitesinden veya PTT şubelerinden de sorgulanabilir.

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası Ne Kadar? (2020)

2020 tarihinde trafik cezaları belli olmuştur. Bu yılda ehliyetsiz araç kullanma cezası geçen yıllara göre artmıştır. Ehliyetsiz araç kullanan kişilerin cezaları 2.473 TL olmuştur. Fakat araçların cezaları belirlendikten 15 gün içinde ödeme yapılır ise %25 oranında indirim uygulanır. Böylelikle ehliyetsiz araç kullanma cezası 1.854 TL olarak ödenir.

Trafik kurallarının ihlalinden dolayı ehliyetsiz araç kullanmanın cezası, ceza kesilen tarihten itibaren 1 ay içinde ödenmelidir. Ehliyetsiz araç kullanma cezası kesildikten sonra 15 gün içinde ödenirse %25 oranında indirim uygulanır. Ceza tutanağı araç sürücülerine teslim edilir.

Elden teslim almayan sürücülerin adreslerine tutanak gönderilir. Eğer adresinde sürücü bulunamaz ise bağlı oldukları muhtarlık birimlerine iletilir. Sürücü bu tutanağı muhtarlıktan almaz ise Emniyet Genel Müdürlüğüne iade edilir ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından vergi dairesine iletilerek cezai işlem başlatılır.