Ehliyet yenileme için vatandaşlardan talep edilen belgeler, İçişleri Bakanlığı’na bağlı olan Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından tüm vatandaşlara duyurulmuştur.

Daha önceden sürücü belgesi yenileme işlemleri Emniyet Genel Müdürlüğü çatısı altında yapılmaktaydı. Ancak 2018’de yapılan düzenlemenin ardından sürücü belgesi ile ilgili bütün işlemler Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından uygulamaya konmaktadır. 2019 yılı itibarıyla ehliyet yenileme için gerekli evraklar hakkında önemli hususlara ve ehliyet yenileme ile ilgili sizi yakından ilgilendiren birçok bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.
SÜRÜCÜ BELGESİ YENİLEME

Sürücü belgesi yenileme işlemleri için gerekli olan evraklardan önce, sürücü belgesinin hangi şartlar altında yenilenmesine imkan verildiğine bir bakalım. Sürücü belgenizi birçok farklı sebeple yetkili kurumlar tarafından yeniletebilirsiniz. Bu sebepleri özetlemek gerekirse;

Çıkarılan sürücü belgesi düzenlemesi neticesinde yeni ehliyet başvurusu yapabilirsiniz. Mevcut sürücü belgenizin kayıp ya da çalıntı durumunda yeni ehliyet başvurusu yapabilirsiniz.

Eski ehliyetiniz yıpranmış ya da deforme olmuşsa yeni ehliyet çıkarmak için başvuruda bulunabilirsiniz.

Çeşitli nedenlerle soyadı değişikliği yaptıysanız diğer kimliklerinizle beraber sürücü belgenizi de yeniletebilirsiniz.

Söz konusu sebeplerle size en yakın il ya da ilçe nüfus müdürlüğüne başvurarak ehliyet yenileme işlemlerini hemen başlatabilirsiniz. Fakat başvuru sırasında nüfus müdürlüğündeki yetkili memurlar sizden birtakım gerekli evraklar talep etmekteler. Yeni ehliyet çıkartmak için mecburi olan bu evrakları hazırlayarak başvuru yaparsanız zamandan tasarruf etmiş olursunuz. Ehliyet yenileme için gerekli belgeleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.